fb
Burdasınız: 

Arsa Üzerine Ev Yapma Şartları Nelerdir?

Sahip olduğunuz bir arsaya ev mi yapmak istiyorsunuz? O zaman uymanız gereken kanuni hükümler ve yapmanız gereken bazı şeyler var. İstediğiniz her yere istediğiniz her özellikte yapı inşa edemezsiniz. Kanunlar ve mevzuatlar özellikle inşaatları kısıtlayıcı bir role sahiptir. İmar durumunun izin verdiği özellikler dışında bir inşa yaptığınızda yapınız kaçak sayılacaktır. Bu sebeple özellikle de bir arsa üzerine ev inşa edecekseniz hem harcadığınız maliyet hem de zamanınızın boşa gitmemesi için gerekli araştırmalarınızı bir uzman eşliğinde yapmayı ihmal etmeyin.

Arsa Üzerine Ev Yapma Şartları Nelerdir?

Sahip olduğunuz bir arsa üzerinde ev inşa etmek istiyorsanız maliyeti karşılayabilecek güce de sahip olmalısınız fakat bu yeterli değil. Sahip olduğunuz arsa üzerinde bir ev yapmak için izlemeniz gereken bazı yasal prosedürler var. O prosedürlere uymadığınız takdirde yaptığınız yapı kaçak niteliğe sahip olacaktır.

Arsa Üzerine Her Ev İnşa Etmek İsteyen Yapabilir Mi?

Bir arsa üzerinde ev inşa etmek için imar durumu konut inşasına izin verir nitelikte olması gerekmektedir. Konut imarlı bir arsa üzerinde herkes ev yapabilir. Bir arsanın sahip olduğu imar durumunu öğrenmek için belediyeye başvurabilirsiniz.

Eğer sahip olduğunuz arsanın imar izni yoksa yani arazi niteliğinde ise yeni ev yapabilirsiniz ama bu sefer fazlasıyla kısıtlayıcı olan bazı şartlarla karşı karşıyasınız demektir. Öncelikle sahip olduğumuz arazinin en az beş dönüm büyüklüğünde olması gerekiyor. Beş dönümden büyük olan arazinin üzerinde inşa edeceğiniz yapı arazinin maksimum yüzde beşini kaplayabilir. Bu ifade size büyük bir arazi üzerinde kocaman bir ev inşa edebileceğiniz fikrini doğurmasın zira araziniz ne kadar büyük olursa olsun maksimum 250 metrekare bir yapı inşa edebilirsiniz. Ayrıca saçak seviyesinin tabii zeminden yüksekliği maksimum 6 buçuk metre olabilir. Son olarak da inşa edeceğiniz yapı yola ve parsel bitimine 5 metreden daha fazla yaklaşmamalı. Bu şartları sağladığınız takdirde imar izni olmayan arazinizin üzerinde de bir ev inşaatı yapabilirsiniz.

Arsa Üzerine Ev İnşa Edebilmek İçin Nereden İzin Alınmalı?

Sahip olduğunuz arsa üzerine ev inşa etmek istiyorsanız ilk olarak mimari projesini hazırlamanız ya da hazırlatmanız gerekmektedir. Daha sonrasında gerekli olan belgeleri edinerek arsanın bulunduğu ilgili belediyeye inşaat izni için müracaat etmelisiniz. İnşaat ruhsatı alırken istenen birçok belge vardır. Bunlar:

1- İlk olarak ruhsat için bir başvuru dilekçesi yazmalısınız

2- İnşaat yapmak istediğiniz arsanın tapusu

3- İlgili belediyeden alacağınız arsanın imar durumu

4- Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden alınacak aplikasyon belgesi

5- Oda onaylı mimari proje

6- Oda onaylı betonarme statik proje

7- Oda onaylı elektrik tesisatı projesi

8- Oda onaylı sıhhi tesisat projesi

9- Oda onaylı mekanik tesisat projesi

10- Zemin etüdü raporu

11- Harita uygulama sorumlusu ve evrakları

12- Yapı Müteahhidi ile ilgili belgeler

13- Yapı denetim sözleşmesi ve yapı denetim şirketinin belgeleri

14- Yapıya ilişkin bilgi formu

15- Yapı denetim şirketi ücretinin  yüzde 20’lik kısmını yatırdığını gösteren banka dekontu.

16- Şantiye şefi sözleşmesi

Arsa Üzerine Yapılacak Olan İnşaatın Ne Zamana Tamamlanması Gerekiyor?

Belediyeden almış olduğunuz inşaat ruhsatı sonrasında kanunen en geç iki sene içerisinde inşaata başlamanız gerekiyor. Beş sene içerisinde de inşaatı tamamlamanız gerekmektedir. Eğer inşaata izin aldıktan iki yıl içerisinde inşaata başlamazsanız ya da bu süre zarfında başladığınız halde beş yıl içerisinde inşaatın tamamlayamazsınız ruhsata uygun olarak bitiremediğiniz için ruhsat hükümsüz sayılmaktadır. Bu sebeple bu tarihler arasında tamamlayamadığınız bir inşaat için tekrar ruhsat almanız gerekmektedir.

Ev İnşaatın Tamamladıktan Sonra İzin Almak Gerekiyor Mu?

Arsa üzerindeki yaptığınız inşaatın tamamlanması ile birlikte kat mülkiyeti tapusu almalısınız. Kat mülkiyeti tapusu için de iskan belgesi almanız gerekiyor. Arsanızın bağlı bulunduğu belediyeden iskan belgesini edinebilirsiniz. İskan belgesini alabilmeniz için öncelikle belediye ekipleri tarafından yaptığınız inşaatın ruhsatlı projeye uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer ruhsata uygun bir inşaat yaptıysanız iskan belgesi verilmektedir fakat proje dışında bir durum tespit edilirse iskan izni alamazsınız ve tabuda yalnızca arsa olarak görünmeye devam eder. Ayrıca iskan izni alamadığınız yapı için projelere uygun olmayan yerleri düzenlemeniz gerekmektedir aksi takdirde yapınız belediye tarafından yıkılacaktır.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mert Bostan

İnşaat Mühendisi

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!