fb
Burdasınız: 

Arsama İnşa Edeceğim Binanın Kat Sayısı Nasıl Belirlenir?

Sahibi olduğunuz bir arsa üzerinde herhangi bir yapı inşası gerçekleştirirken yapı özelliklerine dair maalesef ki sınırsız bir özgürlüğe sahip değilsiniz. Zira ülkemizde imar durumları ile arsalar üzerinde inşa edilebilecek olan yapıların özellikleri belirtilmiştir. Bu bağlamda arsa sahiplerinin kafasındaki sorulardan bir tanesi de kat sayısı olabilir.

Sahibi Olduğum Toprağa Ev İnşa Etmek İstiyorum

Bir toprak üzerinde yapı inşası gerçekleştirmek istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken nokta gayrimenkulün imar iznine sahip olup olmadığıdır. Zira ülkemizde imar kanunları kapsamında imar izni olmayan topraklar üzerinde herhangi bir yapı inşası gerçekleştirme şansınız bulunmamaktadır. Haliyle eğer bir yapı inşası hedefiniz var ise sahip olduğunuz toprağın mutlaka arsa olması gerekmektedir. Araziler üzerinde maalesef ki çok sınırlı şartlar altında yapı inşalarına izin verilmektedir.

Örneğin sahibi olduğunuz arazinin beş dönümden büyük olması gerekmektedir ve araziniz ne kadar büyük olursa olsun maksimum 250 metrekarelik bir yapı inşasına izin verilmektedir. Bu nedenle bir yapı inşası planınız varsa ilk adımınız imar durumu izninin olup olmadığını öğrenmektir.

İmar Durumu Belgesini Detaylı Bir Şekilde İncelemelisiniz

Sahip olduğunuz gayrimenkulün imar iznine sahip yani arsa olduğunu teyit ettikten sonra yapmanız gereken ikinci araştırma imar durumunu detaylarıdır. Zira imar durumu belgesinde arsa üzerine gerçekleştirebileceğiniz inşaatın sınırları detaylı bir şekilde belirtilmiştir. İmar durumu belgesinde yer alan sınırların dışında gerçekleştirmiş olduğumuz inşaatlar maalesef ki kaçak nitelikte sayılacak ve sizlere hem vakit hem de nakit kaybı olarak geri dönecektir. Sizlerde inşaat öncesi, inşaat sırasında ve inşaat sonrasında herhangi bir problemle karşılaşmak istemiyorsanız projelerinizi imar durumu belgesinde yer alan niteliklere göre gerçekleştirmeniz şarttır.

TAKS ve KAKS Nedir?

İmar durum belgesinde gerçekleştirebileceğiniz inşaatın niteliklerini belirten önemli bilgiler yer almaktadır demiştik. Bu bilgilerin arasında taban alanı katsayısı ve kat alanı katsayısı oldukça önemli verilere ulaşmamızı sağlayan değerlerin başında yer almaktadırlar. Taban alanı katsayısı arsa üzerinde gerçekleştirilecek olan inşaatta yapının sahip olacağı minimum ve maksimum taban alanı büyüklüklerini belirten değerdir. Taban alanı katsayısı bir aralık olarak verilebileceği gibi tek bir değer şeklinde de verilebilir. Örneğin 0,30- 0,50 şeklinde bir değer verilmiş ise bu arsa üzerinde inşaatını gerçekleştireceğiniz yapının taban alanı büyüklüğü 0,30 ve 0,50 arasındaki oranlarda olabilir anlamına gelmektedir. Fakat 0,50 gibi tek bir değer verilmiş ise burada başka bir alternatifiniz bulunmamaktadır.

Kat alanı katsayısı ise arsa üzerine gerçekleştirebileceğiniz inşaatın sahip olacağı maksimum büyüklüğü belirten değerdir. Taban alanı katsayısı ve kat alanı katsayısı arsa üzerinde inşa edeceğiniz yapının kat sayısının kaç olabileceği ile ilgili de bilgileri içeren değerlerdir.

Arsama Kaç Kat Çıkabilirim?

İmar durumu belgelerinde arsa üzerinde inşa edilebilecek yapının sahip olabileceği maksimum kat sayısı ile ilgili yükseklik sınırı bulunabilir. Fakat genellikle imar durumlarında maksimum kat sayısı ile ilgili herhangi bir sınırlılık bulunmamaktadır. Zira taban alanı katsayısı ve kat alanı katsayısı hesaplandığı takdirde arsa üzerinde inşa edeceğiniz yapının ortalama kat sayısı ortaya çıkmış olacaktır.

İmar durumunda yapının sahip olacağı maksimum yükseklik belirtilmemiş olan bir arsanın hesaplamalarını yapalım.

Arsanın büyüklüğünün 1000 metre² olduğunu varsayalım. Bu arsanın sahip olduğu kat alanı katsayısı değeri 1.00, taban alanı katsayısı değeri ise 0,50 olsun. Arsa üzerinde gerçekleştirebileceğiniz inşaatın sahip olacağı toplam büyüklük 1000 × 1.00 = 1000 metre² olacaktır. Taban alanı katsayısı ise 1000 × 0,50 = 500 metrekare olacaktır. Böyle bir durumda toplam inşaat alanı büyüklüğünü, taban alanı büyüklüğüne böldüğümüzde takdirde arsa üzerinde inşa edeceğiniz yapının katsayısını da elde edebiliriz. Verilmiş olan bu değerler de arsa üzerine inşa edilecek yapının katsayısı 1000 : 500 işleminden 2 olacaktır.

Taban alanı katsayısının aralık olarak verilmiş olduğu arsalar içinde örnek verelim. Yine arsanızın büyüklüğü 1000 metre² olsun, taban alanı katsayısının 0,20- 0,50, kat alanı katsayısı ise 1,00 olsun. Bu arsa üzerinde de inşa edeceğiniz yapının toplam sahip olacağı büyüklük 1000 × 1,00’dan 1000 metre² olacaktır. Taban alanı katsayısı ise 1000 × 0,20 ve 1000 × 0,50’den 200 ile 500 metre arasında tercih ettiğiniz büyüklükte olabilir. Yani bu arsa üzerinde inşa edeceğiniz yapının ulaşabileceği maksimum kat sayısı 1000 ÷ 200’ den 5 olacaktır. Yine bu arsa üzerinde inşa edeceğiniz yapının sahip olabileceği en düşük kat sayısı ise 1000 ÷ 500’ den 2 olabilir. Yani kat sayısını artırmak istiyorsanız taban alanı katsayısını azaltabilir ya da kat sayısını azaltmak istiyorsanız verilen oran dahilinde taban alanı büyüterek kat sayısını azaltabilirsiniz. Bu arsa üzerinde seçmiş olduğumuz taban alanı genişliğine göre iki ila beş kat arasında istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Üçüncü olasılık ise imar durumu belgesinde maksimum yapı yüksekliği ile ilgili bir sınırlandırma bulunabilir. Yani imar durumu üzerinde garibi yükseklik 15,5 gibi bir ibare bulunuyor ise arsa üzerinde inşa edebileceğiniz yapının yüksekliği maksimum bu değer olabilir demektir.

İmar Durumu Belgesini Nereden Alabilirim?

İmar durumu belgesini ulaşmak istiyorsanız Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu e-hizmet yardımıyla, ilgili belediyenin resmi internet sayfası üzerinden vermiş olduğu e-hizmet ya da e-Devlette sunulan e-hizmet aracılığıyla internet üzerinden yerinizden dahi kalkmanıza gerek kalmadan arsanızın imar durumuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca imar durumu belgelerini arsanızın bulunduğu ilgili belediyeye müracaat ederek de alabilirsiniz.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mert Bostan

İnşaat Mühendisi

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!