fb
Burdasınız: 

Müstakil Ev Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Hayallerinizdeki evi bulamadıysanız, kendi evinizi inşa etmek isteyebilirsiniz. Ancak kendi evinizi inşa etmek için arsanızın ve maddi imkanlarınızın olması yeterli değildir. Arsa ve arazi üzerine ev yapmanın belirli yasal prosedürler bulunmaktadır. Kendi evinizi inşa ettiğiniz süreçte uymanız gereken yasal prosedürleri sizler için sıraladık.

  1. İmar Durumu

Arsanızın üzerine ev yapmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk madde “arsanızın imar durumudur”. Arsanızın konut imarına uygun olup olmadığı, belediyeler aracılığıyla sorgulanmalıdır. Konut imarlı bir arsa üzerine ev yapmada herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak bunun tam tersi durumlarda yani imarsız arsa/araziler üzerine ev yapılamaz mı? Elbette ki yapılabilir. Fakat bu durumda çok sıkı prosedürlere hazırlıklı olmalısınız.

Tarla, bağ, bahçe gibi arazilerin imarı yoktur. Bu araziler imarsız toprak parçalarıdır ve bu arazilere ev yapmada herhangi bir sakınca yoktur. Yani siz zeytinlik, bağ, bahçe gibi imarsız toprak parçalarınızın üzerine belirli şartları yerine getirmek kaydıyla, özel amaçlı yapı inşa edebilirsiniz. Köylerde imar gerektirmeyen yerlerde, tarlanızın üzerine ev yapmak için imar ruhsatına gerek yoktur. Ancak, yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması gerekir. Ayrıca köy ihtiyar heyetinden izin alınmalıdır.

Ruhsat

Önemli bir diğer nokta ise, üzerine ev yapmak istediğiniz bu tarlalar tarım ve hayvancılık alanında kullanılıyorsa, herhangi bir yapının inşası için ruhsat almak şarttır. Dolayısıyla tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin zarar görmemesi amacıyla, bu tarlalara yapılacak yapılar için özel şartlar bulunmaktadır.

  2-Teknik Şartlar

Evinizi yapmak istediğiniz arazinize/tarlanıza karar verdiniz, hemen sonra ikinci olarak araştırmanız gereken husus “arazinize ev yapmak için gerekli şartlar nelerdi” olmalıdır.  

a-Öncelikle bu şartlardan ilki, arazinizin en az beş dönüm olmasıdır.

b-İkinci olarak araziniz ne kadar büyük olursa olsun, maksimum 250 metrekare bir yapı inşa edilmesine izin verilir.

c-İnşa ettiğiniz yapı tarlanın tamamının yüzde 5’ini geçmemelidir.

d-Bunlarla birlikte inşa edeceğiniz yapının en az bir tarafından yola cephesinin olması gerekirken, bu cepheye uzaklık minimum 25 metre olmalıdır

e-Yaptığınız ev, yola bitiminden 10 metre, parsel bitiminden ise 5 metreden uzakta olmalıdır. Bu belirttiğimiz maddeler, imarsız arsalarınızın üzerine ev yapma hususunda aranan şartları yerine getirmede önceliklidir.

  3- İnşaatı Bitirme Süresi

Bu sürecin devamında ise arsanızın üzerine yaptığınız “evinizin inşaatını bitirme süresine” dikkat etmeniz gerekiyor. Belediyeden ruhsat aldığınız günden itibaren 2 yıl içerisinde inşaata başlamanız gerekir. İnşaatınızı ise 5 yıl içerisinde tamamlamanız şarttır. Aksi halde ruhsatınız geçersiz sayılacaktır ve sürece en baştan başlamanız gerekecektir.

  4- İzin

Son olarak dikkat etmeniz gerekenler arasında “evinizin inşaatını tamamladıktan sonra almanız gereken izinler” bulunur. Arsanızın üzerine yaptığınız evinizin kat mülkiyeti tapusunu almalısınız. Bu tapunun alınabilmesi için iskan belgesine ihtiyacınız olacaktır. İskan belgesinin alımını ise ilgili belediyelerden temin edebilirsiniz. İskan belgesini alabilmeniz, yaptığınız inşaatın belediye ekiplerince ruhsatınıza uygunluğunun denetlenmesi ile gerçekleşecektir.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Mert Bostan

İnşaat Mühendisi

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!