fb
Burdasınız: 

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

Müstakil evler genellikle sessiz ve sakin yerlerde bulunduğu için kullanıcıların ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaktadır. Müstakil evler kişisel alan açısından oldukça rahat ve konforludur. Evin iç ve dış mekanı ev sahibine ait olduğu için istenilen şekilde kullanılabilmektedir. Müstakil evlerin bir diğer avantajı ise kullanıcılarına geniş bir yaşam alanı sunmasıdır. Bunun yanı sıra müstakil evin dış mekanı, kullanıcıların kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak seçebilecekleri garaj, bahçe düzenleme, havuz, çardak vs. gibi ile güzelleştirilebilmektedir.

Müstakil ev tüm kuralları sizin belirlediğiniz konforlu bir ev modelidir.

Müstakil evlerin apartmanlardan en büyük farklı bahçe, teras, havuz gibi tüm dış alanlar tamamen size aittir, komşularla ortak kullanmak zorunda kalmazsınız. Yine ev üzerinde, gerekli izinleri aldığınız takdirde, her türlü değişikliği yapabilirsiniz. Müstakil evi sıfırdan inşa ettiğinizde ise evin mimarisi, odaların büyüklüğünü ve benzeri şeyleri dilediğiniz gibi belirleme özgürlüğünüz olur.

Merkezi kentlerde yaşayan insanların yaşamı kalabalık, gürültü, trafik ve benzeri sebepler yüzünden stresle doludur. Ne yazık ki şehirlerde her yerin betonlarla kaplı olduğu düşünülürse bahçeli bir evde oturmanın avantajı daha iyi anlaşılır. Bahçe, kendinizi genel olarak daha mutlu hissetmenizi sağlayan doğal bir rahatlatıcı işlevi görür. Günümüzde çoğu apartmanın bir bahçesi vardır ancak çok katlı binalarda daire başına düşen kişi sayısı fazla olduğundan kimileri bu ortak alandan hiç yararlanamaz. Kendinize ait müstakil bir evde ise bahçe alanı tamamen size aittir. Dilerseniz çiçek ekebilir ve hatta kendi sebze ve meyvenizi yetiştirebilirsiniz. Bu tür şeylere ilginiz olmasa bile sadece bahçede oturup taze havayı solumak endişelerinizi hafifletip sakinleşmeniz için yeterlidir. Bahçeli bir eviniz olduğunda tatile gitmeseniz dahi dışarıda vakit geçirebilir ve böylece bir nebze dinlenebilirsiniz.

 • Özelleştirme: Sıfırdan bir ev bir ev inşa etmeye karar verirseniz, evinizi özel ihtiyaçlarınızı ve yaşam tarzınıza uyacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Kat planından, dış cephe görseline, dolaplar ve döşemeden lavabolara, aydınlatmaya, kapı kollarına kadar sizin tarzınıza uygun olarak kendi istek ve fikirlerinize göre planlayabilirsiniz. Tek kısıtlama, fiziksel olarak yapılması mümkün olan şeyler ve yerel makamlar adına herhangi bir imar düzenlemesidir.
 • Aile Mahremiyeti: Müstakil bir evin size kazandırdığı en iyi şey mahremiyet ve sessizliktir. Evinizin inzivasında istediğinizi yapabilirsiniz. Kağıt inceliğinde duvarlarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Mahremiyet, kendinize ait bir alan ve bağımsızlık maksimumdadır. Müstakil bir eve sahip olmanın en güzel yanlarından biri mahremiyetinizi korumaktır. Apartmanlarda ne yazık ki toplu yaşama kurallarına uymak zorundasınızdır. Oysa kendinize ait bir evde çok daha özgür hareket edersiniz. Dilediğiniz gibi müziğin sesini açabilir, sizi rahatsız eden bakışlardan uzak; terasta, balkonda, bahçede huzurlu ve güven içinde vakit geçirebilirsiniz. Bir apartmanda ise bakışları daha çok üzerinizde hisseder, perdeleri bile sürekli kontrol etme ihtiyacı duyarsınız.
 •  Güzel Bir Bahçenin Keyfini Çıkarabilirsiniz: Arsa boyutları değişiklik gösterebilir ancak müstakil evinizin oturduğu arazinizde güzel bir planlama ile;
  • Hobilerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz
  • Toprakla daha iç içe olabilirsiniz
  • Sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz
  • (Eğer varsa) Evcil hayvanınız için daha geniş bir alan oluşturabilirsiniz
  • Aileniz ve arkadaşlarınızla açık havada yemekler yemenin tadını çıkarabilirsiniz
 • Büyük Onarım veya Tadilat Riskinde Azalma: Yeni evlerin mevcut bina yönetmeliklerini karşılaması ve güncel teknolojiye sahip olması gerektiğinden, muhtemelen ilk birkaç yıl büyük onarımlar veya bakım sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmayacaktır.
 • Daha İyi Bina Standartları ve Düzenlemeler: Yeni inşaat düzenlemeleri, eski yıllardaki yapım standartlarına göre daha katıdır. Bu, evinizin en yüksek güvenlik ve verimlilik standartlarına göre inşa edildiğinden emin olabileceğiniz anlamına gelir.
 • İç huzur: İnşaat sürecine hakim olacağınızdan temelden çatıya tüm yapım aşamalarını görerek sağlamlık açısından içinize sinen bir evde oturmanın iç huzuruna sahip olacaksınız.
 • Değer: Emlak fiyatlarına baktığınızda müstakil evlerin diğer ev tiplerine göre daha değerli olduğunu göreceksiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mert Bostan

İnşaat Mühendisi

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!