fb
Burdasınız: 

Villa Ne Demek?

Çoğunlukla şehrin karmaşasından bunalarak daha sakin bir yaşam sürmek isteyenlerin tercih ettiği villa yapılar, eşsiz mimarileri ile pek çok kişinin yaşamak istediği konut tipleridir.

Bir bahçenin ya da büyük bir alanın içerisine inşa edilen lüks ve geniş yapılar şeklinde yanıtlamak mümkün. Günümüzde genellikle şehrin dışında ve yazlık alanlarda müstakil konutlar olarak inşa edilen villalar 2 ya da 3 katlı olarak planlanıyor. Tercihe göre geniş bir bahçesi, havuzu ve hamamı olabilen bu yapıların inşa edilmesindeki temel amaç ise konut sahiplerinin hayat konforlarını en üst noktalara çıkartabilmek.

Kurulumunda genellikle doğayla iç içe olan noktaların tercih edildiği villalar, alıcıların beklentilerine uygun olarak çeşitli özelliklerle donatılabiliyor ve pek çok isteğe cevap verir hale geliyor.

Villa Çeşitleri Nelerdir?

Şehirden uzak, sakin bölgelerde konumlandırılan villalar, pek çok farklı zevk ve bütçeye göre tasarlanıp planlanabiliyor. Çok katlı olarak inşa edilen villaların alt katında mutfak ve salon üst katlarda ise yatak odaları yer alıyor. Müstakil olarak tasarlandıkları için çoğu zaman geniş bir bahçenin tam ortasına inşa edilen villalara çocuk ya da yetişkin havuzu eklemeleri de yapılabiliyor.

·      A, B ve C Tipi Villalar

Genellikle kalabalık aileler tarafından tercih edilen A tipi villalar, bir konuttan beklenebilecek her şeyi sunarlar. Geniş metrekareli bu yapıların büyük bir bahçesi olduğu için çevredeki karmaşadan ve diğer yapılardan tamamen uzak durumdadır. Bodrum katı, genellikle salon ve mutfağın yer aldığı giriş katı, yatak odalarının bulunduğu orta kat ve çatı katı olmak üzere 3 ya da 4 katlı olarak inşa edilen bu yapılarda farklı ihtiyaçlara cevap veren havuz, hamam odaları, spor salonu gibi alanlar da bulunur.

B tipi villalar ise A tipi olanlara göre daha küçüktür. Orta büyüklükteki ailelere hitap eden bu yapıların metrekaresi ise bulunduğu lokasyona göre farklılık gösterebilir.

C tipi villalar diğer villa seçeneklerine göre daha minimal olarak tasarlanmış küçük yapılardır. İhtiyaç ve beklentilere göre sağladığı imkanlar da farklılık gösterebilir.

·      Triplex Villalar

Genellikle 3 katlı olarak planlanan triplex villalar, orta büyüklükteki ve kalabalık ailelerin tercih edebileceği yapılardır. Giriş katı, ara kat ve çatı katı bulunan triplex villalara tercihe göre havuz ve bahçe eklemesi de yapılabilir.

·      İkiz Villalar

Birer tarafı birbirine bitişik olarak tasarlanmış villa tipleri, ikiz villa olarak tanımlanmaktadır. Tek bir parsel üzerinde bir arada inşa edilen ikiz villalar genellikle kalabalık aileler tarafından tercih edilmektedir.

·      Dublex Villalar

Küçük aileler tarafından tercih edilen dublex villalar, şehrin gürültüsünden uzak alanlarda iki katlı olarak tasarlanan yapılardır.

·      Loft Villalar

Loft villalar tıpkı loft daireler gibi yüksek tavanlı yapılardır. İç tasarımında da çok fazla oda içermeyen loft villalar, tek katın üzerine çatı katının eklenmesiyle oluşturulmaktadır.

Villa yapıların inşası genellikle şehir merkezinden uzak alanlarda gerçekleştirildiği için pek çok farkı ihtiyaca göre çeşitlendirilebiliyor. Estetik görünümleri ile büyük beğeni toplayan villalar, büyük ve geniş olarak tasarlanmaları nedeniyle maliyetleri yüksek yapı tipleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda uzun bir inşa sürecine sahip villalarda her bir detayın atlanmadan planlanması ve ince bir işçilikle tasarlanması gerekiyor. Bu da maliyeti arttıran bir diğer önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mert Bostan

İnşaat Mühendisi

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!