fb
Burdasınız: 

Yapı Ruhsatı Nedir?

Bir arsada, alanda inşaat çalışmasına start vermek için ruhsat alınması gerekir. Yapı Ruhsatı bir binanın inşaatına başlamak için gerekli belediye ve valilikten alınan resmi izin belgesidir. Bu ruhsat olmadan inşaata başlayamazsınız. Bu nedenle ruhsat, inşaata başlanmadan önce alınması gereken en önemli belgeler arasındadır. 3194 sayılı İmar Kanunu maddeleri kapsamında alınan yapı ruhsatı, kanunen belirli yükümlülükler içerdiğinden inşaata başlamadan önce alınması gereken zorunlu izinlerden bir tanesi olarak değerlendirilir. Söz konusu ruhsat, İmar Kanunu’nda da belirtilen kamu kuruluşları haricinde tüm yapılar için alınması zorunlu bir belgedir.

Bu iznin alınmaması durumunda yapı ruhsatına sahip olmayan binalar kaçak statüsüne girer ve bitirmeniz halinde yıkılması söz konusu olacaktır. Yapı ruhsatlar, kanuni olarak alınması zorunlu bir belgedir. İnşaat başında başvurusu yapılarak alınan yapı ruhsatlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. İlk ruhsatın alındığı andan itibaren alınan ruhsat izinleri, alınan tarihten itibaren 2 yıl boyunca inşaatın başlamasına izin verilir.

İnşaat Ruhsatı Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Bir arsa üzerinde inşaat yapılabilmesi için ruhsat alınması şarttır. İnşaat ruhsatı almak için belediye, valiliğe ait bürolara yapı sahipleri olarak başvurmalısınız. Başvurunuzu bir dilekçe ve buna ait ekler ile yapılır. Başvuru esnasında dilekçeye tapu, mimari proje, statik proje, elektrik ve tesisat projeleri, resim ve hesapları, röperli veya yoksa ebatlı kroki eklemelisiniz.

Belediyeler veya valiliklerce ruhsat ve ruhsata ait ekler incelenir. Eksik ve yanlış yok ise müracaat tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde inşaat ruhsatınızı alabilirsiniz. İnşaat ruhsatını alan talep sahibi inşaata 2 yıl içinde başlayabilir. 2 yıl içinde inşaata başlamazsa veya 2 yıl içinde inşaata başlanmasına rağmen 5 yıl içinde inşaat, ruhsatına uygun olarak bitirilmezse ruhsat hükümsüz olur. Bu durumda ruhsat yenilenmediği takdirde inşaata izin verilmez. Ayrıca kısmen yapılan kısımlar için ruhsatsız inşaat işlemi yapılır.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mert Bostan

İnşaat Mühendisi

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!