fb
Burdasınız: 

SORULAR ve CEVAPLAR

Müstakil eviniz veya yaptırmayı düşündüğünüz projeniz hakkında bir sorunuz olursa lütfen çekinmeden sorun. Sorunuza en kısa zaman içerisinde bir cevap vermek için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Sorunuzu bana e-posta ile gönderin. Eğer fotoğraflar varsa, uygun şekilde eklediğinizden emin olun.

Genel sss

S: Kendi Evini İnşa Etmek mi Yoksa Bir Ev Satın Almak mı Daha İyi?

Pek çok insan kendi evlerini planlarken kendilerine bu soruyu soruyor. Ancak buna cevap vermek kolay değildir. Çünkü bir ev inşa etmenin veya satın almanın sizin için daha iyi olup olmadığı hayallerinize, bütçenize, nedenlerinize bağlıdır.

Mali açıdan bakıldığında, bir ev satın almak, sıfırdan bir ev inşa etmekten daha ucuz olabilir. Mevcut bir apartman dairesi satın aldığınızda hem arsa hem de ev için aynı anda ödeme yaparsınız. Fakat kendi evinizi inşa ederken, eviniz için arazi satın almanız ve ardından onu inşa etmek için gereken malzeme ve işçiliği ödemeniz gerekecektir.

Yeni bir ev inşa etmek ile mevcut bir ev satın almak arasındaki toplam maliyetler arasındaki farkı hesaplamak çok zor değildir. Her iki seçeneğin maliyetlerini hesaplayıp daha sağlıklı bir mukayese yapabilirsiniz.

S: Müstakil Bir Ev İnşa Etmenin Artıları Nelerdir?

Sıfırdan müstakil bir ev inşa etmenin faydalarından bazıları şunlardır;

Özelleştirme: Sıfırdan bir ev bir ev inşa etmeye karar verirseniz, evinizi özel ihtiyaçlarınızı ve yaşam tarzınıza uyacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Kat planından, dış cephe görseline, dolaplar ve döşemeden lavabolara, aydınlatmaya, kapı kollarına kadar sizin tarzınıza uygun olarak kendi istek ve fikirlerinize göre planlayabilirsiniz. Tek kısıtlama, fiziksel olarak yapılması mümkün olan şeyler ve yerel makamlar adına herhangi bir imar düzenlemesidir.

Aile Mahremiyeti: Müstakil bir evin size kazandırdığı en iyi şey mahremiyet ve sessizliktir. Evinizin inzivasında istediğinizi yapabilirsiniz. Kağıt inceliğinde duvarlarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Mahremiyet, kendinize ait bir alan ve bağımsızlık maksimumdadır.


Güzel Bir Bahçenin Keyfini Çıkarabilirsiniz: Arsa boyutları değişiklik gösterebilir ancak müstakil evinizin oturduğu arazinizde güzel bir planlama ile;

  • Hobilerinize daha çok zaman ayırabilir
  • Toprakla daha iç içe olabilir
  • Sebze ve meyve yetiştirebilir
  • (Eğer varsa) Evcil hayvanınız için daha geniş bir alan oluşturabilir
  • Aileniz ve arkadaşlarınızla açık havada yemekler yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Büyük Onarım veya Tadilat Riskinde Azalma: Yeni evlerin mevcut bina yönetmeliklerini karşılaması ve güncel teknolojiye sahip olması gerektiğinden, muhtemelen ilk birkaç yıl büyük onarımlar veya bakım sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Daha İyi Bina Standartları ve Düzenlemeler: Yeni inşaat düzenlemeleri, eski yıllardaki yapım standartlarına göre daha katıdır. Bu, evinizin en yüksek güvenlik ve verimlilik standartlarına göre inşa edildiğinden emin olabileceğiniz anlamına gelir.

İç huzur: İnşaat sürecine hakim olacağınızdan temelden çatıya tüm yapım aşamalarını görerek sağlamlık açısından içinize sinen bir evde oturmanın iç huzuruna sahip olacaksınız.

Değer: Emlak fiyatlarına baktığınızda müstakil evlerin diğer ev tiplerine göre daha değerli olduğunu göreceksiniz.

S: Bir Ev İnşa Etmenin Eksileri Nelerdir?

Müstakil bir ev inşa etmek mevcut bir ev satın almaktan daha pahalıya mal olur.

Hemen satın alıp içerisine gireceğiniz bir eve göre daha uzun süre beklemek zorundasınız: Yeni bir evin inşa edilmesi, planlama ve onay aşamaları hariç ortalama yedi ay sürer. Normal bir apartman dairesine taşınmanıza göre daha uzun süre alacaktır.

Stresli olabilir: Bir ev inşa ettiğinizde, bütçenizi aşmadan arazi satın almanız, bir ev tasarımına karar vermeniz ve bir ev inşa etmenin tüm ayrıntılarını yönetmek zaman ve çaba gerektirir. Her şeyin doğru yapıldığından emin olmak için ihtiyaç duyacağınız dayanıklılığı hafife almayın.

Gizli maliyetler: İnşaat ön hazırlığından anahtar teslimine kadar kaba ve ince yapı malzeme fiyatları ve işçilik bedelleri yükselebilir. (Örnek; demir fiyatları özellikle son birkaç yılda çılgınca arttı.) Ya da inşaatçınız bodrumunuzu kazarken kayaya çarpabilir ve bu da kazı maliyetine binlerce dolar ekleyebilir. Durum ne olursa olsun, gizli ve beklenmedik maliyetler için bütçenizde para olduğundan emin olun.

 

Anahtar Not: Kendi başınıza bir ev inşa etmek çok fazla zaman ve özveri gerektirir ve birincil aileniz üzerinde baskı oluşturur. Uzun ve yorucu günlere hazır olduğunuzdan, zihinsel olarak görünmeyen zorluklara hazır olduğunuzdan ve maliyetli hataları önlemek ve yapının verimli bir şekilde ilerlemesini sağlamak için mümkün olduğunca eğitimli olduğunuzdan emin olun.

S: Müstakil Bir Ev İnşa Etmenin Maliyet Kalemleri Nelerdir?

• Arsa Maliyeti
• İnşaat Ruhsat Süreci Maliyetleri
• Projelendirme Maliyeti
• Şantiye Şefi Maliyeti
• Yapı Denetim Maliyeti
• Altyapı İnşaat Maliyetleri
• Kaba İnşaat Maliyeti
• Elektrik, Sıhhi Tesisat ve Mekanik İşleri Maliyetleri
• İnce İnşaat Maliyeti
• Sonlama İşleri Maliyetleri
• İç Mimari Dekorasyon Tasarım Maliyetleri
• Çatı Maliyeti
• Cephe Maliyeti
• Çevre Düzenleme ve Peyzaj İşleri Maliyeti
• İlave İşler (Havuz, Otopark, Kamelya, Veranda vs.) Maliyetleri
• Yapı Kullanım İzin Belgesi Alma Maliyeti

S: Bir Ev İnşa Etmenin En Pahalı Kısmı Nedir?

En büyük harcamanız büyüklüğüne ve bulunduğu yere bağlı olarak arazi maliyeti olabilir. İnşaat konusunda bazı büyük masraflar arasında temelin atılması, kaba inşaatın tamamlanması ve iç mekanların dekorasyon maliyetleri yer alır.

S: Bir Ev İnşa Etmek İstiyorum, Nasıl Başlamalıyım?

İster prefabrik hazır bir ev veya inşa edilecek betonarme bir ev olsun; Kendi evinizi inşa etmek için çok fazla zaman harcanması ve inşaat sırasında gerçekleşen önceden planlanmış görevler ve prosedürler listesi gerekir.

İnşaatı yapacak kişi ya da firmanın planlı ve programlı olması, öngörülemeyen sorunlar için mümkün olduğunca hazır olarak maliyetleri düşürmeye çalışması gerekir. Bir evin inşaat süreci hakkında bilgi sahibi olmak, inşaatın sorunsuz ve verimli bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

İnşaata Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler:

- Ne yapmak istediğinize kendiniz karar verin

- Araziyi satın alın veya arsayı bulun

- Mimari ev planları oluşturun

- Uygun inşaat izinleri alın

- Hizmet sağlayıcılarla görüşerek size en uygun olanı bulun

S: Bir Ev İnşa Ederken Hangi İşlemler Kesinlikle Gereklidir?

• İnşaata başlamadan önce imar planına ihtiyacınız vardır. Bunu belediyeden öğrenebilirsiniz. İmar planı, yerleşim bölgesinde hangi bina özelliklerinin bulunduğunu belirler.
• Gerekli yapı inşaat izinlerinin alınması
• Zemin etüdü yapılması
• Projelerin hazırlanması

S: Bir Ev Planlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir ev inşa etmeye başlamadan önce, birkaç şey hakkında net olmanız gerekir.
• Arsanızın üzerine inşa etmeyi düşündüğünüz ev hakkında imardan bilgi
• Bütçeniz
• Doğru inşaat şirketini seçmek
• Zaman

S: Hangi Evi İnşa Etmek Daha İyi? Ne türler var?

Evler projelerine istinaden betonarme, ahşap, ağır çelik, hafif çelik yapı sistemleri ile oluşturulabilir. Hangi yapı sistemi ile olursa olsun evin koşullarınıza en uygun olduğunu dikkatlice düşünün. Yaptırmak istediğiniz evden beklentilerinize göre karar verebilirsiniz. Hepsinin kendine göre avantajları/dezavantajları vardır.

Sürekli yaşamak isteyeceğiniz bir ev planlıyorsanız, betonarme evler bu noktada iyi bir seçim.
Prefabrik evler kısa dönem kullanım amaçlı tercihler için uygundur.

Prefabrik ev mi yoksa betonarme ev mi yaptıracağınıza bütçenize ve bir yapıdan beklentilerinize göre karar vermelisiniz.

S: Projeye Nasıl Başlamalıyım?

Yapının hangi amaç ile kullanılacağı, kaç kişi için tasarlanacağı ve yaklaşık olarak bu iş için kullanılacak bütçe belirlenmelidir. Projenize başlamadan önce neye ihtiyacınız olduğunu genel hatları ile belirlemiş olmanız proje sürecinin hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

S: Projelendirme Aşamaları nelerdir?

• İlk şematik tasarım (Avan Proje) hazırlanır.
• Mimari Ruhsat projesi hazırlanır.
• Mimari Uygulama projesi hazırlanır.
• Diğer projeler (statik, elektrik, mekanik ve sıhhi tesisat projeleri) hazırlanır.

S: Mimari Projeye Başlamadan Önceki Gerekli Dökümanlar Nelerdir?

Bir mimari projeye başlamak için gerekli dokümanlar:

• Arsaya ait tapu
• İlgili Belediyeden alınacak imar durumu ve plan notları.
• İnşaatın yapılacağı arsaya ait Harita Mühendisinden alınacak olan mevcut arazi kotlarını gösterir plankote çalışması.

S: Mimari, Statik ve Diğer Projeler Nasıl Ücretlendirilir?

Projeler; yapılacak olan projenin türü, büyüklüğü, kapsamına bağlı olarak ücretlendirilir

Proje fiyatları, yapının büyüklüğü, yapı sınıfı ve blok sayısına göre her bir proje müellifinin bağlı olduğu odanın (mimari proje için mimarlar odası & statik proje için inşaat mühendisleri odası ) belirlemiş olduğu proje fiyatlarına ilişkin ücretler tablosuna göre belirlenir.

S: Evimin İnşaatını Siz Yapabilir misiniz?

Empati Müstakil Ev Çözümleri bir inşaat uygulama firması değildir. İnşaat sürecinizde size bilgi ve tecrübeleriyle yol gösterecek bir danışmanlık firmasıdır. Hizmetlerimiz kısmında size ne gibi hizmetler sağladığımıza bakabilirsiniz.

S: Projelerim Çizilirken Hangi Detayları Sormalıyım?

Projeler çizilmeden önce aile yapısına göre kaç oda gerekli olduğu, toplam büyüklüğün ne kadar olabileceği, otopark ihtiyacının nasıl karşılanacağı, balkon büyüklükleri, dış cepheye bakan oda sayısını, mutfak büyüklüğünü, balkonun hangi odalara olacağı vs. gibi aklınıza gelen tüm konular konuşulmalıdır.

S: Anahtar Teslim İnşaat Hizmetleri Nelerdir?

Anahtar teslim inşaat, adında anlaşılacağı üzere inşaat sürecinin en başından en sonuna kadar tüm inşaat işlerinin belirlenen firma tarafından tamamlanıp, mülk sahibine anahtarların teslimatına kadar geçen tüm süreci kapsamaktadır.

S: Evimle İlgili Bir İnşaat Projesini Düşündüğümde İlk Olarak Ne Yapmalıyım?

Tanıdığınız bir danışman varsa işe alın. Ya da tüm bu süreci kendiniz yönetmek isterseniz; projeyi tasarlaması için bir mimar veya mühendisle temasa geçin, inşaat uygulama hizmeti veren kişi veya firmalardan 3 teklif alın ve işi yapması için birini seçin.

S: Kendi Yeni Evimin İnşaatında Müteahhit Olmak Çok Mu Zor?

Makul miktarda inşaat bilgisine sahipseniz ve inşaat sürecinin farklı yönlerini planlamakta iyiyseniz ve bunu yapmak için zamanınız varsa, o zaman kendi projenizde geçici müteahhit yetki belgesi ile inşaatınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bu gereksinimlere sahip değilseniz, kendi projenizde geçici müteahhit olmak çok zor olacaktır.

S: Geçici Müteahhitlik Yetki Belgesi Nedir?

Yapı sahibinin kendi arsasına, kar amacı gütmeden kendisine ait yapıyı inşa etmek üzere müteahhitlik yetkisi almasıdır.

S: Kimler Geçici Müteahhit Olabilir?

Maksimum 2 katlı ve maksimum 500 metrekare olacak şekilde kendi evini yapmak isteyen herkes, yalnızca 1 kereye mahsus olmak üzere geçici müteahhitlik belgesi alabilir.

S: Geçici Müteahhitlik Belgesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Bu belgeler şunlardır;
• Kişinin kimlik fotokopisi
• Yapının inşa edileceği arsanın tapu fotokopisi
• Yetki belgesi için doldurulan EK-1 başvuru formu
• Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ile Halk Bankası Bakanlık 118 kodlu hesaba gerekli ücretin yatırıldığına dair bir dekont (Dekontun aslı istenir.)
• Geçici olarak verilen müteahhitlik belgesi numarasının kullanımı için bilgilendirme formu
• Tapuda ortak mülkiyet hakkı bulunması durumunda her ortak için noter onaylı muvafakatname

Bu belgeler eksiksiz teslim edilerek geçici müteahhitlik başvurusu yapılabilir. Belirtilen belgeleri temin eden kişiler geçici olarak müteahhitlik belgesi alabilir ve kendi evini inşa etme hakkına sahip olur.

S: Geçici Müteahhitlik Belgesinin Çıkması Ne Kadar Sürer?

Eğer eksiksiz ve doğru evraklar ile başvuru yapılmış ise müteahhitlik yetki belgesi ortalama 15 gün içinde çıkar. Sürenin birtakım koşullara bağlı olarak değişkenlik göstermesi mümkündür. Süre daha uzun ya da kısa olabilir.

S: İnşaat Taşeronu Nedir ve Onları Kim İşe Alır?

Bir taşeron genellikle, genel bir projenin parçasında belirli bir görevi yerine getirmek amacıyla genel yüklenici (veya ana yüklenici ya da ana müteahhit) tarafından kiralanan kişidir ve ücretleri genel yüklenici tarafından projeye sağlanan hizmet karşılığında ödenir.

S: Bir Uygulayıcı Ekip veya Taşeron Seçmenin En İyi Yolu Nedir?

Böyle bir seçimin en iyi yolu, daha önce ev inşaatlarında proje yaptırmış olan arkadaşlarınıza ve/veya akrabalarınıza sormaktır. Eğer yoksa internetten araştırma yapmaktır. Ayrıca bölgenizdeki firmaları dolaşabilir ve oradaki yetkililerden fikir alabilirsiniz.

S: İnşaatımda Kendi Belirlediğim Ekipleri veya Taşeronları İşe Alabilir miyim veya İşin Bir Kısmını Kendi Başıma Yapabilir Miyim?

Evet, ikisini de yapabilirsiniz. Tüm işleri kendiniz veya işe aldığınız taşeronlarla yapabilirsiniz. Proje sürecince dışarıdan bir göz olarak inşaatınızın profesyonel bir göz desteği ile denetlenmesini isterseniz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bu süreçte size mümkün olan en iyi inşaat deneyimini sunmak ve projenize nasıl devam edeceğiniz, zamanınızı ve paranızı nasıl harcayacağınız konusunda akıllıca kararlar vermeniz için size yeterli bilgiyi sağlamayabiliriz.

S: İnşaatta Kullanılan Malzeme Türlerini Seçmenin En İyi Yolu Nedir?

Projelerinizdeki inşaatın kalitesi, kullanılan malzeme türleri ile doğrudan ilgilidir. İnşaatta kullanılacak malzemeler için A, B ve C kalite dereceleri vardır. A sınıfı malzemeleri kullanmak her zaman en iyisidir, ancak maliyet farkından dolayı birçok kez B ve C kaliteleri de tercih edilmektedir. Hangi malzemelerin kullanıldığına bağlı olarak, bir projenin maliyeti değişkenlik gösterecektir.

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!