fb
Burdasınız: 

SORULAR ve CEVAPLAR

Müstakil eviniz veya yaptırmayı düşündüğünüz projeniz hakkında bir sorunuz olursa lütfen çekinmeden sorun. Sorunuza en kısa zaman içerisinde bir cevap vermek için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Sorunuzu bana e-posta ile gönderin. Eğer fotoğraflar varsa, uygun şekilde eklediğinizden emin olun.

Müstakil Ev Yapımı Danışmanlık Hizmeti SSS

S: Müstakil Ev Ne Demek?

Müstakil evler bir arsa üzerinde sıfırdan inşa edilen, mülkiyetinin bir kişiye ait olduğu yapılardır. Müstakil evler çoğunlukla bir kattan veya iki kattan oluşmaktadırlar. Bazen üç katlı tripleks müstakil evlere de rastlanabilir. Bu tip müstakil evlere en iyi örnek, villa tipindeki yapılardır.

S: Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

Müstakil evler genellikle sessiz ve sakin yerlerde bulunduğu için kullanıcıların ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaktadır. Müstakil evler kişisel alan açısından oldukça rahat ve konforludur. Evin iç ve dış mekanı ev sahibine ait olduğu için istenilen şekilde kullanılabilmektedir. Müstakil evlerin bir diğer avantajı ise kullanıcılarına geniş bir yaşam alanı sunmasıdır. Bunun yanı sıra müstakil evin dış mekanı, kullanıcıların kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak seçebilecekleri garaj, bahçe düzenleme, havuz, çardak vs. gibi ile güzelleştirilebilmektedir.

S: Müstakil Evlerin Dezavantajları Nelerdir?

Müstakil evlerde yaşamanın bazı zorlukları bulunabilmektedir. Müstakil evler genellikle şehir dışında oldukları için alışverişe gitmek, okula gitmek veya işe gitmek için mesafe kat edilmesi gerekebilmektedir. Müstakil evlerin ısınması apartman dairelerine göre daha zor olabilmektedir. Daha geniş bir alanın ısıtılması gerektiği için ısınma maliyeti apartman dairelerine göre daha yüksek olabilmektedir. Müstakil evlerde iç ve dış cephedeki tadilat işleri kullanıcıları yorabilmektedir. Müstakil evlerde güvenlik sorununun yaşanmaması için alarm sistemi, kamera sistemi ve güçlü kilit sisteminin bulunması gerekmektedir. Bu nedenle apartman dairelerine göre daha maliyetli olabilmektedir.

S: Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

Maliyetleri genel olarak birkaç başlık altında toplamaya çalışırsak;

Ön Hazırlık ve Proje Giderleri: Bu aşama biraz bürokratik biraz da teknik bir detayları kapsıyor. Belediyeden izinler, zemin etüdü raporları, harcırahlar, tapu bedelleri ve teknik hizmet (mühendislik, mimarlık, danışmanlık)desteği gibi. Bütün bunların tamamı için 2023 yılı fiyatları ile yapabileceğiniz ödemeler yaklaşık olarak 80 bin100 bin TL'yi bulabilir. Evin yapılacağı yerin köy ya da il merkezi olmasına göre değişiklik gösteren bu fiyatlar, alınacak hizmet desteği vs. gibi durumlara göre de farklılaşıyor.

Kaba İnşaat Maliyeti: Evin kaba inşaatı için hesaplama yapıldığında ise günümüz demir ve beton fiyatları üzerinden bir değerlendirme yaptığımızda 100 metrekare bir evin kaba inşaatı yaklaşık olarak 500 bin 600 bin TL gibi bir rakamı bulmakta. Bunun yanında duvar, çatı ve dış cephe için gereken malzemeler ve işçilik de bu gider kalemine dahil edilebilir.

Tesisat İşleri Maliyeti: Su, elektrik ve diğer tesisat işleri için yaklaşık olarak 80 bin – 100 bin TL gibi bir maliyetin ortaya çıkacağını söylemek mümkün.

İnce işçilik Maliyeti: Zemin kaplama malzemeleri, kapı, pencere, sıva ve boya gibi ince detayları kapsayan bu gider kalemi için yaklaşık olarak 500 bin600 bin TL ayırmanız gerekir.

Ek Maliyetler: İşçi ve sigorta bedelleri, basit şekilde yapılmış bir peyzaj için de yaklaşık olarak 300 bin – 400 bin TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekebilir.

Bütün bu gider kalemlerini topladığımızda 2023 yılı fiyatlarıyla 100 metrekare bir evin ortalama minimum 1.400.000 TL gibi bir rakama yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Tabi bunun içerisinde ekstra giderlerin olacağını ya da kullanacağınız malzemelerin kalitesine göre farklılıklar yaşanacağını da unutmamanız gerekir!

Anahtar teslim müstakil ev yaptıracaksanız da ek giderler hariç 100 metrekare evin metrekare birim fiyatını 14.000 -15.000 TL olarak düşünebilirsiniz.

Yukarıda listelenen fiyat aralıklarının tamamen tahmini olduğunu ve binanın konumu (durumlar), malzeme kalitesi (yüksek kaliteli ve düşük kaliteli) ve işçilik fiyatlarından etkilenebileceğini unutmayın.

Not: Yukarıda verilen bilgiler Temmuz 2023 tarihli olup, fikir vermesi açısından paylaşılan tahmini bilgilerdir. Güncel piyasa koşullarında farklılık gösterebilir.

S: Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

1. Aşama: Fikir & Araştırma Süreci
2. Aşama: Projelendirme& Ruhsat Süreci
3. Aşama: İnşaat Süreci
4. Aşama: Yapı Kullanma İzin Belgesi Alma Süreci

S: Tipik Bir Müstakil Ev İnşaat Projesi Ne Kadar Sürer?

Yeni bir ev inşa etme süresi, evin büyüklüğü, konumu ve hava koşulları gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ortalama olarak, yeni bir evin inşa edilmesi altı aydan bir yıla kadar sürebilir.

S: Arazimin Üzerine İstediğim Şekilde Ev Yapabilir Miyim?

Hayır. İstediğiniz her yere istediğiniz her özellikte yapı inşa edemezsiniz. İmar durumunun izin verdiği kısıtlamalara göre ev yapabilirisiniz. İmar durumunun izin verdiği özellikler dışında bir inşa yaptığınızda yapınız kaçak sayılacaktır.
Bu sebeple özellikle de bir arsa üzerine ev inşa edecekseniz hem harcadığınız maliyet hem de zamanınızın boşa gitmemesi için gerekli araştırmalarınızı bir uzman eşliğinde yapmayı ihmal etmeyin.
Müstakil ev yapımı ile ilgili her adımınızda bir uzmanla çalışmak küçük ayrıntıları kaçırmanızı engelleyecek ve gerekli kanun ve mevzuatlara hakim olarak sizi zararlardan koruyacaktır.

S: Müstakil Ev Yapımında Hangi Profesyoneller Size Yardımcı Olabilir?

Sıfırdan ev inşa ederken öncelikle size en uygun arsayı bulup gerekli bütün izin ve imar işlemlerini halletmeniz lazım, bu konuda inşaat mühendisi ve danışmanlardan, mimarlardan ve müteahhitlerden yardım alabilirsiniz.

Blog Yazılar:

Müstakil Evin Avantajları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Yapım Aşamaları Nelerdir?

DEVAMI

Müstakil Ev Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

DEVAMI

Empati Müstakil Ev Çözümleri

İnşaat Danışmanlık Hizmetleri 

Kendinizi kısıtlanmış hissettiren bir apartman dairesinde yaşamaktan bıktınız mı? Şehir gürültüsünden uzak ve kırsalda bahçeli müstakil bir ev size daha mı cazip geliyor? Ailenizle huzurlu vakit geçireceğiniz bahçeli müstakil bir evde yaşamak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?

O halde kendi müstakil evinizi inşa etme zamanı!